Aktualności

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w „Budowlance”

9 listopada młodzież naszej szkoły zebrała się w dużej sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować i przeżywać setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Podniosły i uroczysty nastrój wyrażały dekoracje oraz galowy ubiór wszystkich uczestników akademii. Wprowadzony został sztandar szkoły i o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Program artystyczny przygotowany przez panią Anetę Karpińską przybliżył zebranym trudną drogę do wolności naszego kraju. Ze swojego zadania pięknie wywiązali się konferansjerzy, uczniowie z klasy I gm- Maja Gajda i Jakub Biliński. Refleksje o niepodległości wzbogacone zostały projekcją zdjęć, map, wydarzeń historycznych z tamtych lat. Ze wzruszeniem oglądaliśmy najwybitniejsze postaci dwudziestolecia międzywojennego, największe walki z wrogiem, które doprowadziły do wolności. Młodzi muzycy pod batutą Kapelmistrza, Michała Kowalewskiego zagrali najbardziej znane pieśni patriotyczne, na przykład „My, pierwsza brygada…” Emocjonalną, historyczną prelekcję wzbogaciły odegrane przez uczniów sceny z „Przedwiośnia”– słynny dialog między synem, Cezarym Baryką a jego ojcem dotyczący szklanych domów. Wysłuchaliśmy również pięknych recytacji wierszy polskich poetów (Staffa, Słonimskiego). Publiczność gromkimi brawami nagrodziła aktorskie umiejętności uczniów. Pięknie, nastrojowo zaśpiewała Patrycja Ogórek z klasy II m, a jej wykonanie „Białego krzyża” chwytało za serce. W programie artystycznym uczestniczyli ponadto uczniowie z klasy II j.
Tę akademię zaliczamy do bardzo udanych, nie tylko ze względu na przedstawiony repertuar artystyczny, ale również wzorcowe zachowanie młodzieży. Na sali wyczuwało się absolutne skupienie i wzruszenie uczniów–niektórzy mieli łzy w oczach; a wszystkim punktom programu towarzyszyła cisza, a później gorące brawa. Cieszymy się, że pełna dramatyzmu historia naszej Ojczyzny wcale nie jest uczniom obojętna, co może pochopnie moglibyśmy sądzić! Gratulacje dla aktorów, publiczności, pani Karpińskiej przygotowującej przedstawienie oraz klas odpowiedzialnych za dekoracje-II m i III b pod czujnym okiem pani Magdaleny Lasowej-Niewelt.

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail”]