Wspaniała wygrana Filipa!

We wrześniu 2018 r. uczeń 2 klasy TGiPC (Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej) – Filip Mendik, pod kierunkiem mgr Magdaleny Anny Kędziorskiej wziął udział w IX OGÓLNOPOLSKIM BIENNALE GRAFIKI DZIECI I MŁODZIEŻY. Organizatorem konkursu był PŁOCKI OŚRODEK KULTURY I SZTUKI.

Ideą konkursu było przybliżenie twórczości Stefana Themersona – wyjątkowego artysty, filmowca, poety, pisarza, filozofa i kompozytora oraz jego żony, Franciszki – malarki, ilustratorki, scenografki. W zamyśle organizatorów Biennale była także  popularyzacja wiedzy o technikach graficznych,  doskonalenie umiejętności i warsztatu plastycznego oraz prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży.
Biennale jest częścią IX – ego już Festiwalu Themersonów. Ważnym motywem tegorocznej edycji festiwalu była droga. Opowieść Stefana Themersona Przygody Pędrka Wyrzutka stały się inspiracją IX Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz warsztatów graficznych w Pracowni Działań Twórczych POKiS-u.
19 października o godzinie 12:00 w pracowni KOLOR I FORMA w Galerii Wisła odbyło się rozdanie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej, w którym to wydarzeniu Filip Mendik wraz z p. Magdaleną Kędziorską, p. Leszkiem Kędziorskim oraz kolegami z kierunku TGiPC ZSZ w Kurzętniku mieli okazję uczestniczyć osobiście.
Wyniki konkursu bardzo pozytywnie nas  zaskoczyły – Filip zajął I miejsce ex aequo ze swym kolegą z ZSZ w Kurzętniku.
Pozostałe wyniki wyglądają następująco:

I – miejsce – Patryk Rówczyńki klasa 2 TGiPC – Zespół Szkół  Zawodowych w Kurzętniku
I – miejsce – Filip Mendik klasa 2 TGiPC – Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie

II – miejsce – Waldemar Robaczewski klasa 3 TGiPC – Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku
II – miejsce –  Wiktoria Czajkowska klasa 4 TCPG – Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku
III – miejsce – Danuta Zimnicka klasa 3 TCPG – Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku

Dodatkowo jeszcze przyznano 3 wyróżnienia, które otrzymali:
Kamila Wielgosińska – klasa II TCPG z ZSZ w Kurzętniku
Sandra Peter – klasa III TCPG z ZSZ w Kurzętniku
Leszek Jarzembek – klasa IV TCPG z ZSZ w Kurzętniku

Po uroczystym wręczeniu nagród mieliśmy przyjemność obejrzeć piękną wystawę prac konkursowych.
Mieliśmy również niebywałą okazję osobiście poznać panią Jasię Reichardt – siostrzenicę żony Staefana Themersona i krytyka sztuki.
Następnie braliśmy udział w warsztatach graficznych. Nasi uczniowie wykonali prace techniką monotypii, a dziełem końcowym zajęć były odbitki, które zabraliśmy ze sobą.
Wkrótce w naszej szkole będzie można podziwiać pracę Filipa na zorganizowanej z tego tytułu wystawie.

Opiekę merytoryczną nad każdym uczniem i całością projektu sprawowali:
mgr Magdalena Kędziorska oraz mgr Leszek Kędziorski.

Filipowi serdecznie dziękujemy za bardzo duże zaangażowanie w realizowany projekt i gratulujemy najwyższego miejsca na podium ogólnopolskim. Jednocześnie życzymy kolejnych wygranych. Mamy także nadzieję, iż zdobyte laury staną się inspiracją i zachętą dla pozostałych uczniów naszej szkoły.

Wystawa prac będzie dostępna w pracowni KOLOR I FORMA w Galerii Wisła (Płock) dla odwiedzających do 23 listopada, w godzinach 9:00 – 16:00.